Początki nauki w Cichem sięgają roku 1872. Dzieci i młodzież uczył wędrowny robotnik rolny, w zamian za odpowiednią opłatę w postaci koron austriackich (Polska była pod zaborami) i płodów rolnych. Edukacja trwała ok. 2 lat. O jej wyniki kompletnie nie dbano, bardziej chodziło tu o chęć wzbogacenia się przez nauczyciela i „honor” rodziny.
Przez blisko 30 lat budynek na szkołę zmieniał się aż sześciokrotnie. Uczono w prywatnych domach. W 1900 roku wykupiono teren i zbudowano pierwszą szkołę. Była z drewna, miała 2 sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. Jak wiadomo, w czasie wojny dotąd niedoceniane i dyskryminowane kobiety zaczęły zastępować mężczyzn w codziennych czynnościach, tak więc, podczas I wojny światowej dzieci uczyła kobieta, której mąż-nauczyciel udał się na wojnę. W czasach okupacji niemieckiej szkoła funkcjonowała tylko w porach letnich, gdyż budynek nie był ogrzewany.
W latach trzydziestych kierownikiem szkoły został Jan Podolski, który zadbał, by nowy budynek został wymurowany z czterema pomieszczeniami lekcyjnymi, kancelarią i mieszkaniem dla nauczyciela. Grono pedagogiczne liczyło trzy osoby: kierownik, jego żona i nauczycielka, prawdopodobnie o nazwisku Rysiowianka. W czasie wojny kierownik został przeniesiony do Witowa, a jego żona została zwolniona.
Po II wojnie światowej wrócili na zajmowane stanowiska, a kadra nauczycielska zwiększyła się do 4 osób. Po licznych reformach w latach 50 szkoła podstawowa była obowiązkowa i miała trwać 6 lat. Jednak rodzice nie dostrzegali potrzeby edukacji i wnosili wiele wniosków o przedterminowe zwolnienie swych dzieci ze szkoły. Z powodu przymusowej edukacji i eksplozji demograficznej w państwie, do szkoły jednocześnie uczęszczało aż 170 dzieci z Cichego. Edukacja kończyła się w 3 klasie i była na bardzo niskim poziomie (do następnej klasy nie przechodziło ok. 40 uczniów rocznie). Klasy były liczne, brakowało pomocy naukowych, podręczników, a nawet zeszytów i ołówków. Mimo to, wiele dzieci kończyło szkołę podstawową i dalej kształciło się w liceach i technikach.
W lutym 1955 roku na polecenie władz dokonano selekcji księgozbiorów i pozycji, które były niezgodne z aktualnym ustrojem politycznym państwa. Ze szkół usunięto katechezę. Jednak dzieci uczęszczały do Chochołowa, gdzie mieściła się parafia i tam, wbrew prawu uczyły się religii. Władze komunistyczne dbały jednak o poziom szkoły. Odbywały się częste wizytacje, dzieci miały podręczniki i pomoce naukowe. Bardzo popularne były bezpłatne wczasy i kolonie, w których chętnie uczestniczono. Dzieci zwiedzały m.in. Warszawę, Gdańsk, Kraków, Wieliczkę, Czorsztyn, Chorzów. Ubrane w regionalne stroje były nie lada atrakcją dla mieszkańców. Przy szkole działało wiele zespołów regionalnych, jak Mali Siumni, Mali Śwarni, Cichowianie, które zdobywały wiele nagród na konkursach i przeglądach.
W 1988
roku ówczesna pani dyrektor Aniela Maryniarczyk postanowiła rozbudować szkołę,
która nie mieściła już uczniów. Dzieci uczyły się więc częściowo na remizie OSP
i w salce katechetycznej na plebani. Dodatkowo dzięki pomocy finansowej
Wspólnoty Leśnej 8 Uprawnionych Wsi z siedzibą w Witowie w latach 70 powstała
filia Szkoły Podstawowej na Wierch Cichem, której dyrektorem został pan Onufry
Chrobak. W 1994 roku rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Mieszkańcy Cichego
ofiarowali swoje materiały budowlane i pomagali jako robotnicy. Znaleźli się
również sponsorzy, którzy w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do
budowy. Z dniem 1 września 1998 roku dyrektorem szkoły została Maria Domagała.
17 listopada 1999 roku odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie rozbudowanej
Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Cichem.
Z dniem 31 sierpnia 2001 roku Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Cichem została zlikwidowana. W roku szkolnym 2001/2002 rozpoczęło działalność Gimnazjum obejmujące uczniów z miejscowości Ciche, Ratułów, Czerwienne i Stare Bystre. Łącznie do szkoły uczęszczało 239 uczniów. Dyrektorem została Maria Domagała. 26 listopada 2003 roku odbyła się uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru. Gimnazjum otrzymało imię Jana Pawła II. 12 maja 2004 roku odbyła się pielgrzymka do Rzymu, gdzie uczniowie na audiencji spotkali się z Papieżem, który poświęcił sztandar. Po wielkich trudach i staraniach ówczesnej Pani dyrektor 20 stycznia 2009 roku oddano do użytku sale gimnastyczną. W dniach od 30 maja do 5 czerwca 2010 roku uczniowie naszej szkoły udali się na pielgrzymkę do Rzymu (do grobu błogosławionego Jana Pawła II). W tym też roku została zakupiona działka pod boisko sportowe, gdyż była sala gimnastyczna, lecz nie było boiska. 5 czerwca 2012 roku zostało poświęcone i oddane do użytku boisko sportowe Orlik. Od tego czasu mieliśmy bardzo dobre warunki do nauki i sportu.
Od 1 września 2012 roku naukę w naszej szkole rozpoczęli zarówno uczniowie gimnazjum jak i szkoły podstawowej, gdyż została powołana do istnienia Szkoła Podstawowa Nr 2 w Cichem.
1 stycznia 2014 roku gimnazjum i szkoła podstawowa zostały połączone w Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem. W dniach od 9 do 15 czerwca odbyła się już trzecia w historii naszej szkoły pielgrzymka do Rzymu (do grobu świętego Jana Pawła II). W związku z reformą z dniem 1 września 2017 roku po likwidacji Zespołu Szkół rozpoczęła swoją działalność ośmioklasowa szkoła podstawowa o nazwie: Szkoła Podstawowa Nr 2 w im. Jana Pawła II w Cichem, przy której funkcjonowały jeszcze dwa oddziały gimnazjum (klasa II i III). W dniach od 9 do 14 czerwca 2018 roku miała miejsce czwarta pielgrzymka do Włoch. Uczestnikami tej pielgrzymki byli uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy w projekcie Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia zdobyli I miejsce i w nagrodę pielgrzymkę do Rzymu. Ponieważ za rok miała opuścić mury naszej szkoły ostatnia klasa gimnazjum, należało pomyśleć o sztandarze szkoły podstawowej. 24 września 2018 roku został poświęcony sztandar ufundowany przez rodziców.
Obecnie w szkole funkcjonuje 8 oddziałów szkoły podstawowej i oddział przedszkolny. Budynek szkoły jest modernizowany, składa się z 11 klas lekcyjnych, sali gimnastycznej, gabinetu pielęgniarki. Rada pedagogiczna liczy 19 nauczycieli. Uczniowie maja zapewniony wszechstronny rozwój, dzięki szerokiej gamie zajęć dodatkowych, wycieczek, zajęć sportowych. Młodzież szkolna aktywnie współtworzy Wolontariat, działając społecznie. Trud nauczycieli i uczniów był wielokrotnie nagradzany w zawodach sportowych i konkursach o różnorodnej tematyce, od gawędziarsko- recytatorskich, poprzez przedmiotowe, aż po osiągnięcia teatralne.
Dyrektor Szkoły
mgr Maria Domagała